Jak rozpoznać choroby autoimmunologiczne skóry?
Coraz częściej spotykamy się z chorobami, które są wynikiem zaburzeń układu odporności. Dowiedz się, jak rozpoznać choroby autoimmunologiczne skóry.
Czym są i jak rozpoznać choroby autoimmunologiczne skóry?
Choroby autoimmunologiczne skóry cechują się błędną interpretacją własnych komórek, co prowadzi do prób zwalczania ich. Czynniki powstawania tych chorób dzielą się na genetyczne i środowiskowe, jednak większość z nich to czynniki związane z rozwojem chorób cywilizacyjnych oraz występujące infekcje. Rozwój choroby postępuje w związku z występowaniem w surowicy autoprzeciwciał, skierowanych na własne komórki skóry. Jednym ze sposobów na to, jak rozpoznać choroby autoimmunologiczne skóry, jest zaobserwowanie wysypki, rumieni i innych dolegliwości skórnych na swoim ciele.
Przykłady chorób autoimmunologicznych
Obecnie mamy do czynienia z następującymi chorobami autoimmunologicznymi:
- Łuszczyca- przewlekła choroba, powodująca przyrost jasnoczerwonych grudek lub blaszek. Można zaobserwować ją na kolanach, łokciach lub skórze głowy.
- Bielactwo- choroba genetyczna, która polega na wymieraniu komórek odpowiadających za kolor skóry. Plamy występują na dłoniach, łokciach twarzy, narządach płciowych i kolanach.
- Atopowe zapalenie skóry- nazywana również egzemą. Objawem choroby jest świąd skóry, która jest sucha i podrażniona. Towarzyszą temu czerwone plamy i grudki.
- Łysienie plackowate- uszkodzenie mieszków włosowych, co prowadzi do utraty włosów na ciele.
- Pęcherzyca- występowanie pęcherzy w naskórku. Powoduje utratę łączności pomiędzy komórkami naskórka i błony śluzowej.
Teraz już wiesz, jak rozpoznać choroby autoimmunologiczne skóry. Pamiętaj, że w ich przypadku depilacja laserowa nie jest wskazana, ze względu na ryzyko pogłębienia się schorzeń.